EEMOV ESM Micro Stabilizer – návod k použitíEEMOV ESM Micro Stabilizátor je vhodný pro lehké ruční kamery. Systém je velmi jednoduchý. Stabilizátor eliminuje vibrace při chůzi, běhu či cestování v terénu.


 


 

ESM Micro je skládací stabilizátor lehké konstrukce, který se snadno přenáší, ať jste kdekoli. Je možné jej použít pro kamery až do 1,2 kg hmotnosti. Pro rychlejší nastavení může být také použit se stativovou rychloupínací destičkou. (Např.: eemov Rapid Adapter)


 

Prvním krokem je stanovení hmotnosti kamery (fotoaparátu) - ta by měla být mezi 200 a 1200 gramy. (Pokud je kamera lehčí, měli byste použít horní protizávaží pro lepší vyvážení)
 

Velikost stabilizátoru – jeho roztažení - můžete upravovat; čím více jej roztáhnete, tím méně protiváhy budete potřebovat k dosažení požadované rovnováhy. Kamera/fotoaparát (nebo rychloupínací destička) může být uchycena v horní části rukojeti stabilizátoru. Nyní, není-li v dolní části systému žádné závaží, bude systém těžký „na hlavu“. Upevněte velké závaží na spodní část stabilizátoru a zajistěte jej dvěma šrouby.


 

Je důležité ponechat nějaký prostor pro pohyb protizávaží vpřed a vzad. V normálním případě by závaží mělo být v krajní zadní poloze. Uchopte rukojeť stabilizátoru a zkontrolujte, zda protiváha stáhne dolní část stabilizátoru směrem dolu. Je-li ESM Micro stabilizátor stále ještě těžký „na hlavu“ můžete upravit jeho vysunutí uvolněním 2-2 šroubů.

 

 

Posuvná ramena mohou měnit polohu zátěže tak, že pracují jako rameno páky.Pokud se vršek stále překlápí dolů, přidejte do spodní části více protizávaží. Neodstraňujte velké závaží, přidejte k němu jedno či více malých závažíček. Pro ověření správné hmotnosti instalovaného protizávaží nakloňte systému o 90 stupňů dozadu. Když pak v této pozici pustíte kameru, musí dosáhnout svislé polohy za 1-2 sekundy. Tato doba se nazývá "drop time". Pokud je "drop time" kratší, pak je příliš protiváhy na spodní části stabilizátoru.
Po dokončení vyvážení je dalším krokem vodorovné nastavení. Cílem je, aby kamera byla ve zcela vodorovné poloze. Chcete-li toto nastavit, lehce uvolněte přední velký knoflík označený "Balance" lehce pootočte ramenem vpravo nebo vlevo, jak je třeba a poté knoflík opět utáhněte. 

Tímto krokem můžete výrazně změnit těžiště, takže někdy je pak třeba toto kompenzovat posunutím malých protizávaží do stran. Nastavujte precizně, dokud kamera/fotoaparát nezůstane zcela v horizontální poloze.

 

 

Kontrola nastavení

Až budete hotovi se všemi nastaveními, ověřte funkci stabilizátoru. To můžete udělat pomocí rychlých, prudkých pohybů tam a zpět. Cílem je, aby se kamera/fotoaparát nikam nenakláněl(a). Stejný kontrolní pohyb proveďte i zprava doleva! Pokud dochází k vysokým výkyvům, znovu zkontrolujte tzv. "drop time".

 

Při používání

Při používání, je velmi důležité, dotýkat se horní části stabilizátoru nad rukojetí co nejjemněji. Drobné vibrace od vaší ruky, když se pohybujete, jsou kompenzovány kuličkovými ložisky a kloubem na rukojeti. Ve většině případů budete muset při nahrávání i otáčet kamerou vpravo nebo vlevo. V tomto případě použijte volnou ruku a k otočení stabilizátoru použijte palec a ukazováček. Stabilizátoru se dotýkejte nejjemněji, jak jen můžete a jakmile již není nutné jej přidržovat, nechte jej volně se pohybovat.