Pro tvorbu DVD z fullHD materiálu s co nejlepší výslednou obrazovou kvalitou se v EDIUSu doporučuje tento postup:


1. založte si projekt v nativním rozlišení materiálu nahraného kamerou a v něm také střihejte

2. pokud plánujete pozdější zmenšování videa z HD do SD a Váš projekt obsahuje titulky, ujistěte se, že všechny titulky máte umístěné ve V (video) stopách a nikoli v T (title) stopách, aby bylo zajištěno jejich správné zmenšení a zachováno umístění

3. Označte na časové ose začátek (IN) a konec (OUT) Vašeho sestřihu a dejte spočítat časovou osu do jednoho souboru stisknutím kláves Shift + Q. Nově vyrenderovaný klip se přidá do prázdné stopy nad Vaším sestřihem. Ujistěte se, že v Project Settings máte kodek pro renderování nastaven na HQ Fine - to zajistí, že výsledné SD video nebude po zmenšení z HD změkčené, či rozmazané, zejména pokud byly použity úpravy layoutu či rotace.

4. Na nově vyrenderovaný klip umístěný v nejvyšší stopě časové osy aplikujte ostřící video filtr (Sharpness) a navolte hodnotu Sharp 12 %.

5. Nyní přepněte v Project Settings Váš projekt do SD (PAL) a nezapomeňte v položce Resampling Method zvolit Lanczos 3 (Hi-quality)

6. Použijte integrovaný nástroj Disc Burner pro vytvoření DVD přímo z časové osy s použitím nového nastavení projektu.

7. Po dokončení můžete projekt přepnout zpět do HD a vypnout stopu s nově vyrenderovaným klipem nebo ho rovnou odstranit.


Výše uvedená metoda poskytuje ještě lepší výsledky při zmenšování než dříve používané exportování HD časové osy do HD Canopus HQ a následné načtení HD HQ souboru do SD projektu.